Oslavy 100. výročí republiky v Jindřichově Hradci

03.10.2018
Město Jindřichův Hradec vás zve v pátek 26. října 2018 na oslavy ke stému výročí republiky. Celodenní program začíná v 9:15 hodin a končí ve 22:00 hodin.

V letošním roce slaví naše republika 100 let od svého vzniku. V historii města Jindřichův Hradec se objevuje několik významných událostí spojených se stoletým výročím, tedy rokem 1918.Jednou z nich je vzestup prestiže Marie Hoppe Teinitzerové, která založila ve městě gobelínovou dílnu. Rok 1918 je také rokem úmrtí Tomáše Krýzy, punčochářského mistra a tvůrce největšího lidového mechanického betlému na světě, který je k vidění v prostorách Muzea Jindřichohradecka. Další zajímavostí je, že v roce 1918 poprvé v Jindřichově Hradci koncertovala slavná operní pěvkyně Ema Destinnová.

Na počest významného stoletého výročí vzniku Československa uspořádá město Jindřichův Hradec 26. října 2018 celodenní oslavy, a že je na co se těšit, to vám ihned nastíníme. Pátek zahájíme již v 9.15 hodin položením kytic u Památníku letců, poté se přemístíme do Husovy ulice ke Gymnáziu Vítězslava Nováka, abychom mohli jít společně průvodem směrem k památníku prvního, druhého a třetího odboje, kde v 10:00 hodin za zpěvu Pěveckého sboru Nova Domus uctíme památku padlých. V 11:00 hodin dojde k odhalení památníku J. J. Švece u vysokoškolských kolejí. Odpolední program bude pro vás připraven od 13:00 hodin na náměstí Míru. Můžete se těšit na slavnostní ceremonii na počest první republiky a ukončení války, jejíž součástí bude prolog o konci války, příchod T. G. Masaryka, generála PhDr. Milana Rastislava Štefánika, nástup čety vojáků z fronty, čtení deklarace o vyhlášení republiky, slavnostní vztyčení praporů, slavnostní salvu a jiné. V rámci doprovodného programu bude na místě k dispozici prvorepubliková pošta, kde si budete moci zakoupit staré pohlednice, dále fotokoutek s uniformami, šaty, klobouky a staré písničky našich dědů a babiček vám bude hrát živá pouliční kutálka s akordeonem. Přesně tak, jak se hrálo před sto lety. Historický program si pro vás připraví Společnost pro zachování kulturního dědictví. K vidění také bude statická ukázka novodobé bojové a podpůrné techniky, jako je KBVP Pandur a LOV Iveco. Příslušníci 44. lehkého motorizovaného praporu předvedou přípravu a distribuci stravy v "polních" podmínkách s využitím prostředku PV3S POKA. Polévka od vojáků bude podávána návštěvníkům akce, kteří ji budou moci ochutnat. Program na náměstí Míru ukončíme v 17:00 hodin. Ale tím naše oslavy nekončí. V 19:00 ve společenském sále Kulturního domu Střelnice ocení starosta města Stanislav Mrvka křišťálovou růží významné občany, kteří se svou celoživotní prací, nebo mimořádnými činy zasloužili o rozvoj Jindřichova Hradce. Jednotliví kandidáti byli navrhováni obyvateli našeho města v kategoriích věda, kultura, sport, podnikání a sociální služby. Přijďte se podívat, které jindřichohradecké osobnosti budou oceněny. Večerem bude provázet pan Miroslav Mareš. V rámci slavnostního večera se uskuteční koncert Jindřichohradeckého symfonického orchestru. Vstupné bude volné.

Jak jste se sami mohli dočíst, program bude opravdu bohatý, proto neváhejte a přijďte s námi oslavit těch krásných sto let.
Převzato ODTUD

Aktuálně z Jindřichohradecka